Nasze Imprezy

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL FANTASTYKI FALKON

Każdego roku w listopadzie organizujemy w Lublinie Festiwal Fantastyki FALKON. Jest to nasze największe, najpoważniejsze i najbardziej czasochłonne przedsięwzięcie.

FALKON to  trzy- lub czterodniowa interdyscyplinarna impreza kulturalna o profilu związanym z szeroko pojętą fantastyką. Jest jedną z największych i najważniejszych imprez tego typu w Polsce, co roku zbierających świetne opinie. W ostatniej edycji festiwalu wzięło udział osiem tysięcy uczestników, co sprawia, że wciąż dzierżymy pozycję drugiej największej imprezy tego typu w Polsce.

Największą grupę uczestników stanowią studenci oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych, jednak wciąż rośnie liczba rodziców z dziećmi. Od trzech edycji FALKON odbywa się w budynku Targów Lublin oraz Szkoły Podstawowej nr 20 w Lublinie.

Festiwal poświęcony jest literaturze, filmowi, grom i sztuce, głównie o tematyce fantastycznej. Na program składa się 500-600 wydarzeń takich, jak: spotkania autorskie, prelekcje popularnonaukowe, panele dyskusyjne, konkursy i turnieje, larpy i gry terenowe, games room, gry fabularne, gry bitewne, gry planszowe i karciane, gry komputerowe
i konsolowe, pokazy i prezentacje, koncerty, występy i przedstawienia, wystawy prac plastycznych, księgarnie i stoiska. Podczas imprezy gościmy wielu twórców – rodzimych
i zagranicznych, tłumaczy, krytyków oraz miłośników fantastyki z całego kraju, a nawet
z zagranicy.

Festiwal nigdy nie zasypia. Program trwa nieprzerwanie dzień i noc. Co prawda część bloków programowych kończy się około 22, jednak część jest dostępna dla wszystkich uczestników 24 godziny na dobę.

W organizację festiwalu zaangażowanych jest mnóstwo osób. Co roku współpracujemy z około 150 podmiotami: mediami, sponsorami, wystawcami i innymi instytucjami wspierającymi. W prace nad festiwalem zaangażowanych jest mnóstwo ludzi – w ostatniej edycji około 370 wolontariuszy!

FALKON to wspaniały program, świetna atmosfera oraz wspaniali ludzie.

Więcej na:

www.falkon.co

Festiwal Kultury Dalekiego wschodu NEJIRO

NEJIRO to jedyny w Lublinie festiwal poświęcony kulturze Dalekiego Wschodu. Jest on organizowany przez Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki "Cytadela Syriusza” od 2009 roku,
jednak ciągle nie ma stałej daty. Dotychczasowe edycje miały miejsce w takich miesiącach, jak: czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Jest to uzależniony od kalendarza podobnych imprez
w danym roku, który, jeśli chodzi o tę branżę, ma bardzo płynny charakter. NEJIRO  co roku zbiera dobre opinie. Festiwal poświęcony jest literaturze, filmowi, grom
i sztuce głównie o tematyce japońskiej, koreańskiej i chińskiej. Co roku przyciąga 600-700 osób z całego kraju zafascynowanych oryginalną i egzotyczną kulturą.
W bogatej ofercie programowej znajdzie się blisko 200 wydarzeń. Składają się one na następujące eventy: prelekcje kulturowe, panele dyskusyjne, konkursy i turnieje, projekcje
filmowe, larpy i gry terenowe, games room, gry fabularne, gry planszowe, gry konsolowe, pokazy i prezentacje, wystawy i stoiska.

Celem NEJIRO jest tworzenie oryginalnego festiwalu na wysokim poziomie poświęconemu szeroko pojętej kulturze Dalekiego Wschodu. Pragniemy, aby stał się on imprezą
prestiżową i wyróżniającą się jakością, miejscem, gdzie każdy uczestnik znaleźć interesujące go, kreatywne i inspirujące atrakcje.

W organizację NEJIRO zaangażowanych wielu młodych wolontariuszy, którzy swoje pasje i zainteresowania przekuwają na organizację dużej i ciekawej imprezy kulturalnej.

Więcej o NEJIRO dowiecie się na:
 www.nejiro.pl

OGÓLNOPOLSKI KONWENT GIER FANTASTYCZNYCH DRAGON

Dragon

Dragon jest imprezą dla graczy. Jeśli lubisz gry RPG, larpy, planszówki i temu podobne, albo po prostu - lubisz rywalizować, to impreza dla Ciebie!
Oprócz gier przygotowujemy tutaj także prelekcje, konkursy i panele dyskusyjne poświęcone grom. Po wypełnionym grywalizacją dniu chętnie spotkamy się wieczorem przy piwie w barze konwentowym.

Miejsce:

XXIII Liceum Ogólnokształcące w Lublinie
ul. Poniatowskiego 5

Termin:

26-29 maja 2016

Więcej na:
www.dragon.konwent.co

DNI JAKUBA WĘDROWYCZA

Każdego roku w lipcu Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza” organizuje w Wojsławicach (woj. lubelskie, 23 km od Chełma) Dni Jakuba Wędrowycza.

Dni Jakuba Wędrowycza to interdyscyplinarna trzydniowa impreza kulturalna
o profilu związanym z szeroko pojętą fantastyką, organizowana nieprzerwanie od 2006 roku. Powstała ona na cześć bohatera literackiego, wykreowanego przez pisarza Andrzeja Pilipiuka. Opowieści o przygodach Jakuba Wędrowycza cieszą się w Polsce ogromną popularnością, zaś Wojsławice to miejsce akcji wielu utworów, w których występuje ów bohater.

Co roku w imprezie bierze udział kilkuset uczestników z całej Polski. Największą grupę uczestników stanowią studenci oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Impreza poświęcona jest literaturze, grom i sztuce, głównie o tematyce fantastycznej. Co roku odwiedza ją kilku literatów, w tym wspomniany Andrzej Pilipiuk.

Podczas trzech dni imprezy odbywa się ponad 50 wydarzeń. Są to: spotkania autorskie, prelekcje popularnonaukowe, panele dyskusyjne, konkursy i turnieje, gry terenowe, rozgrywki w gry planszowe, karciane i fabularne, pokazy: fire show, walk,  tańca, oraz koncerty. Impreza ma charakter wakacyjnego spotkania i jest luźno powiązana z książkowym bohaterem, historią regionu oraz fantastyką i różnego rodzaju grami. Jej nieodłączną częścią jest spacer śladami Jakuba Wędrowycza, podczas którego autor książki opowiada o miejscach występujących w opowiadaniach, które uczestnicy mogą oglądać „na żywo”.

Impreza ma bardzo mocno rozwinięty element integracji uczestników. Wieczorami i nocami palą się ogniska, ludzie śpiewają do dźwięków gitary oraz Graja w przeróżne gry.

Więcej o DJW pod adresem:
http://djw.konwent.co

LUBELSKIE SPOTKANIA Z KOMISKEM

Lubelskie Spotkania z Komiksem to jedyna w Lublinie, zwykle dwudniowa, impreza poświęconej ciekawemu i różnorodnemu zjawisku, jakim jest komiks. W programie znajdują się prelekcje, konkursy wiedzowe, warsztaty oraz dyskusje. Na imprezie pojawiają się twórcy i wydawcy komiksowi, z którymi organizowane są spotkania. Zwykle mamy również do czynienia z prezentacją ciekawych plansz komiksowych, a na stoiskach można zaopatrzyć się w ciekawe historie obrazkowe.

Impreza ma charakter kameralny, bierze w niej udział zwykle nieco ponad 100 osób, głównie z lokalnego środowiska miłośników komiksu.

Ideą imprezy jest pobudzenie zainteresowania komiksem, zaprezentowanie trendów
w polskim, europejskim, amerykańskim i japońskim komiksie oraz zaprezentowanie najciekawszych nowości komiksowych ostatnich lat. Zapewniamy wysoką jakoś artystyczną
i edukacyjną imprezy.

Więcej o imprezie znajdziecie na:

http://www.lszk.pl/

LUBELSKIE DNI FANTASTYKI

To najstarsza impreza o tej tematyce po tej stronie Wisły. Jest organizowana od 1988 roku w Lublinie i obecnie organizuje ją Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza”.

    Odbywa się każdego roku na przełomie lutego i marca. W programie znaleźć można: prelekcje, gry fabularne, planszowe, karciane, bitewne, dyskusje, konkursy, larpy, spotkania
z twórcami.

    LDF-y to impreza lokalna, choć na każdej edycji pojawiają się osoby z innych miejscowości Lubelszczyzny. Co roku konwent gromadzi około 150 uczestników, którzy
w kameralnej atmosferze dzielą się swoją pasją.

Wydarzenie na facebook.